មេទាហានស៊ីឈ្នួលរុស្ស៊ី អាចបុរសម្នាក់ឡើងកាន់តំណែងជាជំនួសលោក Prigozhin
រុស្សី៖ គេសន្មត់ថា នឹងមានការឡើងកាន់កាប់ជាមេបញ្ជាការក្រុមទាហានស៊ីឈ្នួល Wagner Group បន្ទាប់ពីលោក Yevgeny Prigozhin ស្លាប់ក្នុងឧប្បត្តិហេតុធ្លាក់យន្តហោះ អាចជាប្រមុខចារកម្មរុស្ស៊ី (GRU) ឈ្មោះ Andrey Averyanov ។ យន្តហោះ ធ្លាក់កាលពីល្ងាចថ្ងៃពុធ ទី២៣ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៣ ស្ថិតក្នុងចំណោមមនុស្ស១០នាក់នៅលើនោះមានលោក Prigozhin ដែលបះបោរប្រឆាំងលោកពូទីន កាលពីខែមិថុនាកន្លងទៅ ។ ចាប់តាំងពីពេលនោះមក មានការជជែកវែកញែកអំពីថាតើ​ អ្នកណានឹងឡើងកាន់តំណែងជាមេក្រុមទាហានស៊ីឈ្នួលជំនួសលោក Prigozhin។ ឧត្តមសេនីយ៍ Andrey Averyanov ដែលជាប្រធានអង្គភាពប្រតិបត្តិការសម្ងាត់របស់ GRU ត្រូវបានគេឃើញនៅក្នុងកិច្ចប្រជុំកំពូលរុស្ស៊ី-អាហ្វ្រិកកាលពីខែមុន ហើយគាត់ក៏បានណែនាំខ្លួន ទៅកាន់មេដឹកនាំអាហ្វ្រិកផងដែរ ទើបគេដាក់ការសង្ស័យថា គាត់នឹងចូលកាន់តំណែងជាប្រធានបណ្តាញក្រុម Wagner នៅទ្វីបអាហ្វ្រិកទៀតផង … Read More
ចិនការពារសុវត្ថិភាពជនបរទេស ជុំវិញការរុកកួនតាមទូរស័ព្ទ ពាក់ព័ន្ធនឹងការបញ្ចេញទឹក នៅហ្វូកូស៊ីម៉ា
ចិន៖ ក្រសួងការបរទេសចិន បានប្រាប់ឲ្យដឹងនៅថ្ងៃចន្ទ ទី២៨ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៣ នេះ ថា ដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងការហៅទូរស័ព្ទទៅប្រទេសជប៉ុន ដែលត្រូវបានគេជឿថា មានប្រភពមកពីប្រទេសចិននោះ ប្រទេសរបស់ខ្លួនតែងតែការពារសុវត្ថិភាព និងសិទ្ធិស្របច្បាប់ ព្រមទាំងផលប្រយោជន៍របស់ជនបរទេស នៅប្រទេសចិន ស្របតាមច្បាប់ជានិច្ច។ ប្រទេសជប៉ុន បានឲ្យដឹងនៅថ្ងៃចន្ទថា ខ្លួនទទួលបានការហៅទូរស័ព្ទរំខានជាច្រើន ដែលទំនងជាហៅចេញមកពីប្រទេសចិន ទាក់ទងនឹងការបញ្ចេញទឹកវិទ្យុសកម្ម ដែលត្រូវបានធ្វើប្រព្រឹត្តិកម្មហើយពីរោងចក្រថាមពលនុយក្លេអ៊ែរ Fukushima ចូលទៅក្នុងមហាសមុទ្រប៉ាស៊ីហ្វិក ហើយបានហៅការរុកកួននោះថា ជារឿង «គួរឲ្យសោកស្តាយបំផុត»។ ការហៅទូរស័ព្ទបែបនេះ បានជំរុញឲ្យអនុរដ្ឋមន្ត្រីការបរទេស លោក … Read More
បើសិនមាន «ឧបទ្ទវហេតុធ្ងន់ធ្ងរ» កើតឡើង ប៉ូឡូញនឹងរដ្ឋសមុទ្របាល់ទិក និងបិទព្រំដែនជាមួយបេឡារុស
ប៉ូឡូញ៖ កាលពីថ្ងៃចន្ទ ទី២៨ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៣កន្លងទៅនេះ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងមហាផ្ទៃប៉ូឡូញ បាននិយាយថា ប្រទេសប៉ូឡូញនឹងបណ្ដារដ្ឋសមុទ្របាល់ទិក និងបិទព្រំដែនជាមួយបេឡារុសទាំងស្រុង ប្រសិនបើមាន «ឧបទ្ទវហេតុធ្ងន់ធ្ងរ» ពាក់ព័ន្ធនឹងក្រុមទាហានស៊ីឈ្នួល Wagner កើតឡើង ដោយការលើកឡើងនេះ ត្រូវបានធ្វើឡើង ចំពេលមានការកើនឡើងនូវភាពតានតឹង នៅផ្នែកខាងកើតរបស់អង្គការណាតូ។ តាមព្រំដែនជាប់បេឡារុស ដែលមានសមាជិកសហភាពអឺរ៉ុប និងអង្គការណាតូ គឺឡាតវី លីទុយអានី និងប៉ូឡូញ មានការព្រួយបារម្ភកាន់តែខ្លាំងឡើងអំពីសន្តិសុខ នៅបរិវេណព្រំដែន ចាប់តាំងពីក្រុមទាហានស៊ីឈ្នួល Wagner ដែលពោរពេញទៅដោយបទពិសោធន៍ ក្នុងសង្គ្រាមរបស់រុស្ស៊ី … Read More
ក្រុមប្រទេសជប៉ុន បានជ័យលាភីលេខ១ ការប្រកួតរ៉ូបូតថ្នាក់អន្តរជាតិ ខណៈកម្ពុជាបានធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះ
ភ្នំពេញ៖ កម្ពុជាបានរៀបចំធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះព្រឹត្តិការណ៍ប្រកួតប្រជែងរ៉ូបូតថ្នាក់អន្តរជាតិ ABU Robocon 2023 ធំបំផុតនៅអាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក កាលពីថ្ងៃទី ២៧ខែសីហា ឆ្នាំ ២០២៣ ។ ព្រឹត្តិការណ៍នេះ រៀបចំឡើងដោយមានក្រុមនិស្សិតមកពី ១៣ប្រទេសចូលរួម បូករួមទាំងក្រុម​និស្សិត​របស់កម្ពុជាចំនួន ២ក្រុមផងដែរ។ ព្រឹត្តិការណ៍ប្រកួតប្រជែង រ៉ូបូតថ្នាក់អន្តរជាតិABU Roboconនេះ ជាព្រឹត្តិការណ៍ធំបំផុតនៅអាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិកលើវិស័យបច្ចេកវិទ្យារ៉ូបូតដែលកម្ពុជា បានរៀបចំវាឡើង។ ព្រឹត្តិការណ៍គឺមានការចូលរួមប្រកួតពីក្រុមនិស្សិត ១៣ ប្រទេសចូលរួម ក្នុងនោះមាននិស្សិតកម្ពុជា ឥណ្ឌូនេស៊ី ម៉ាឡេស៊ី ចិន ហុងកុង នេប៉ាល់ វៀតណាម … Read More
គោលការណ៍ដឹកនាំ ណែនាំ៧ចំណុច រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងមហាផ្ទៃបានផ្តល់ដល់អគ្គស្នងការនគរបាលជាតិថ្មី
ភ្នំពេញ៖ កាលពីរសៀលថ្ងៃទី២៨ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៣នេះ ឯកឧត្តម អភិសន្ដិបណ្ឌិត ស សុខា ឧបនាយករដ្ឋមន្ដ្រី រដ្ឋមន្ដ្រីក្រសួងមហាផ្ទៃ បានអញ្ជើញប្រកាសចូលកាន់តំណែង នាយឧត្តមសេនីយ៍ ស ថេត អគ្គស្នងការនគរបាលជាតិ ជំនួសនាយឧត្តមសេនីយ៍ សន្ដិបណ្ឌិត នេត សាវឿន ដែលត្រូវបានតែងតាំងជា ឧបនាយករដ្ឋមន្ដ្រី សម្រាប់នីតិកាលទី៧។ ក្នុងពិធីនោះ ឯកឧត្តមឧបនាយកដ្ឋមន្ត្រី បានផ្តល់នូវគោលការណ៍ដឹកនាំ ណែនាំសំខាន់ៗមួយចំនួនដល់កងកម្លាំងនគរបាលជាតិ ដើម្បីលើកកម្ពស់ស្មារតីទទួលខុសត្រូវក្នុងការអនុវត្តតួនាទី ភារកិច្ច រួមចំណែកសម្រេចឱ្យបានជោគជ័យនូវកម្មវិធីនយោបាយ និងយុទ្ធសាស្រ្តបញ្ចកោណដំណាក់កាលទី១ នៃរាជរដ្ឋាភិបាលនីតិកាលទី៧ នេះ។ … Read More
ឯកឧត្តមកិត្តិទេសាភិបាលបណ្ឌិត ហ៊ុន ម៉ាណែត បានអនុញ្ញាតឱ្យឯកឧត្តម ហ្វ្រាន់ស៊ីសស្កូ កាប៊ុលឌី ឡៃ (Francisco Kalbuadi Lay) ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីសម្របសម្រួលកិច្ចការសេដ្ឋកិច្ច និងជារដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងទេសចរណ៍ និងបរិស្ថាន នៃសាធារណរដ្ឋប្រជាធិបតេយ្យទីម័រខាងកើត ចូលជួបសម្តែងការគួរសម និងពិភាក្សាការងារ
ភ្នំពេញ៖ នារសៀលថ្ងៃទី ២៨ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៣​ នៅវិមានសន្តិភាព ឯកឧត្តមកិតិ្តទេសាភិបាលបណ្ឌិត ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានទទួលជួបសម្តែងការគួរសម និងពិភាក្សាការងារជាមួយនឹង ឯកឧត្តម ហ្វ្រាន់ស៊ីសស្កូ កាប៊ុលឌី ឡៃ (Francisco Kalbuadi Lay)ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីសម្របសម្រួលកិច្ចការសេដ្ឋកិច្ច និងជារដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងទេសចរណ៍ និងបរិស្ថាន នៃសាធារណរដ្ឋប្រជាធិបតេយ្យទីម័រខាងកើត ដែលបានអញ្ជើញបំពេញទស្សនកិច្ចផ្លូវការនៅព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ចាប់ពីថ្ងៃទី ២៨ ដល់ ថ្ងៃទី ២៩ … Read More
តោះយល់ដឹងពី QR-Code
QR-code គឺជាប្រភេទបាកូដដែលអាចអានបានយ៉ាងងាយស្រួលដោយប្រើប្រាស់ឧបករណ៍ឌីជីថលហើយរក្សាទុកព័ត៌មានជាស៊េរីភីកសែលក្នុងក្រឡាចត្រង្គរាងការ៉េ ត្រូវបានបង្កើតឡើងដំបូងបង្អស់ក្នុងឆ្នាំ 1994 ដោយក្រុមហ៊ុនជប៉ុន Denso Wave ដែលជាក្រុមហ៊ុនបុត្រសម្ព័ន្ធរបស់ Toyota។ QR Code ក៏អាចត្រូវបានចាត់ទុកថាជាឧបករណ៍ផ្ទុកទិន្នន័យផងដែរ ដោយនៅពេលដែលអ្នកប្រើប្រាស់ស្កែនដោយប្រើកម្មវិធីអាន QR Code អ្នកនឹងទទួលបាន មាតិកាដែលមាននៅក្នុង QR Code នោះភ្លាមៗ។ មាតិកាទាំងនេះរួមមាន តំណភ្ជាប់ទៅគេហទំព័រ ទៅទីតាំងភូមិសាស្ត្រ ព័ត៌មានសម្ងាត់ភ្ជាប់ Wi-Fi ឬការបង់ប្រាក់តាមសេវាកម្មធនាគារជាដើម។ តើប្រភេទ QR Code មានអ្វីខ្លះ? … Read More
ឯកឧត្តមកិត្តិទេសាភិបាលបណ្ឌិត ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ជួបលោកជំទាវ ម៉ារីយា ដែល ខាមេន ម៉ូរេណូ (Maria Del Carmen Moreno) ឯកអគ្គរដ្ឋទូតសហភាពអឺរ៉ុបប្រចាំព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ដែលចប់អាណត្តិ
ភ្នំពេញ៖ នាព្រឹកថ្ងៃទី ២៨ ខែ សីហា ឆ្នាំ ២០២៣, នៅវិមានសន្តិភាព ឯកឧត្តមកិត្តិទេសាភិបាលបណ្ឌិត ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានអនុញ្ញាតឱ្យ លោកជំទាវ ម៉ារីយា ដែល ខាមែន ម៉ូរេណូ (Maria Del Carmen Moreno) ឯកអគ្គរដ្ឋទូតសហភាពអឺរ៉ុបប្រចាំព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ដែលបញ្ចប់អាណត្តិបេសកកម្មការទូតនៅកម្ពុជា ចូលជួបសម្ដែងការគួរសម និងជម្រាបលា ។ នៅក្នុងជំនួបនេះ លោកជំទាវ ម៉ារីយា … Read More
ករណីគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ស្លាប់ភ្លាមៗ ត្រង់ចំណុចក្បាលថ្នល់ទឹកហូរ ស្រុករលាប្អៀរ ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង
យោងតាមគណនីហ្វេសប៊ុក ឈ្មោះDara vuth បានអោយដឹងថាមានករណីគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ស្លាប់ភ្លាមៗ ត្រង់ចំណុចក្បាលថ្នល់ទឹកហូរ ស្រុករលាប្អៀរ ខេត្តកំពង់ឆ្នាំងដូចមានក្នុងខ្លឹមផ្សាដូចខាងក្រោម: “ជួយស៊ែម្នាក់មួយផងបងប្អូន ដើម្បីអោយដឹងដល់សាច់ញាតិគាត់ គាត់បានគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ស្លាប់ភ្លាមៗ ត្រង់ចំណុចក្បាលថ្នល់ទឹកហូរ ស្រុករលាប្អៀរ ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង” សូមចូលរួមរំលែកទុក្ខចំពោះក្រុមគ្រួសារនៃជនរងគ្រោះ។ 🙏🙏🙏🙏