ត្រៀមខ្លួនទាំងអស់គ្នាដើម្បីគ្រប់គ្រងប្រសិនបេីសីតុន្ហភាព កេីនឡេីង40º _ 50º
✍សូមផឹកទឹកស្អាតផឹកយឺតៗជៀសវាងទឹកត្រជាក់និងទឹកកក។បច្ចុប្បន្នប្រទេសថៃម៉ាឡេស៊ីឥណ្ឌូនេស៊ីសិង្ហបុរីកំពុងតែប្រឈមមុខហ្នឹងព្យុះរលកកំដៅ។អ្វីដែលគួរធ្វើហ្នឹងអ្វីដែលមិនគួរធ្វើ! ១- វេជ្ជបណ្ឌិតបាននិយាយថាប្រសិនបើវាក្ដៅដល់40អ្នកមិនគួរបន្តផឹកទឹកត្រជាក់ឬទឹកកកទៀតទេ។ដោយសារតែសរសៃឈាមតូចៗក្នុងសារពាង្គកាយអាចបំបែកឬផ្ទុះមិត្តភក្កិរបស់វេជ្ជបណ្ឌិតម្នាក់មកពីខាងក្រៅ។ក្ដៅរហូតដល់បែកញើសលាងជើងរបស់គាត់ដោយទឹកត្រជាក់យ៉ាងឆាប់រហ័ស។លទ្ធផលគឺភ្នែករបស់គាត់មើលមិនឃើញត្រូវហៅរថយន្តសង្គ្រោះបន្ទាន់មក។ ២- ប្រសិនបើវាក្ដៅដល់38ទុកឱ្យរាងកាយក្ដៅកុំផឹកទឹកត្រជាក់ផឹកទឹកក្ដៅឬក្ដៅឧណ្ហៗផឹកយឺតៗកុំប្រញាប់ប្រញាលាងជើងលាងដៃលុបមុខ។ឬផ្នែកដែលរលាកដោយកំដៅថ្ងៃគួររង់ចាំយ៉ាងតិច 30 នាទីមុនពេលងូតទឹក។ ៣- បុរសម្នាក់បែកញើសក្ដៅខ្លាំងពេកក៏ប្រញាប់ប្រញាទៅងូតទឹក។បន្ទាប់ពីងូតទឹករួច។ថ្គាមរឹងវាជាជំងឺដាច់សរសៃឈាមខួរក្បាល។ប្រយ័ត្ននៅរដូវក្ដៅឬពេលអ្នកអស់កម្លាំងជៀសវាងការផឹកទឹកត្រជាក់ភ្លាមៗ។ព្រោះវានឹងធ្វើឲ្យសរសៃឈាមតូចៗ។ងាយនឹងផ្ទុះបែកសរសៃឈាមខួរក្បាល។(សូមណែនាំប្រាប់កូនចៅឲ្យប្រុងប្រយ័ត្នទាំងអស់គ្នាសូមអរគុណបងប្អូនដែលចំណាយពេលវេលាអាននិងតាមដាន។)បញ្ជាក់នេះគឺជាវិធីខ្លះគួយល់ មិនមែនទាំងស្រុងនោះទេហេីយក៍មិនអាចកេីតឡេីយ100%ដែល។
សម្តេចធិបតី នាយករដ្ឋមន្ត្រី ណែនាំសាលារៀនទាំងអស់ មិនត្រូវបង្កើតកម្មវិធីអ្វីមួយ ហើយស្នើសុំថវិកាពីអណាព្យាបាលសិស្សនោះទេ
ភ្នំពេញ៖ នាយករដ្ឋមន្រ្តីនៃកម្ពុជា សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត បានអំពាវនាវដល់គ្រប់សាលារៀនទាំងអស់មិនត្រូវបង្កើតជំនួយសមធម៌ ឬដាក់បន្ទុកផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុអ្វីមួយដល់មាតាបិតា ឬអណាព្យាបាលរបស់សិស្សានុសិស្សជាដាច់ខាត ដើម្បីធ្វើយ៉ាងណាបញ្ជៀសការរិះគន់ និងការថ្នាំងថ្នាក់ពីអាណាព្យាបាលរបស់សិស្ស ឬពីបណ្តាញសង្គមនានា។ ថ្លែងក្នុងឱកាសអញ្ជើញជាអធិបតីភាពពិធីបិទសន្និបាតក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកិឡា នារសៀលថ្ងៃទី២ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៤នេះ សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត បានលើកឡើងថា ចាប់ពីពេលនេះតទៅ មិនត្រូវបង្កើតកម្មវិធីអ្វីមួយហើយស្នើសុំថវិការបស់សិស្សានុសិស្សនោះឡើយ ខណៈបញ្ហានេះក៏ធ្លាប់មាន មកហើយដែរ ដូច្នេះមិនត្រូវឲ្យមានបន្តទៀតនោះទេ។ សម្តេចធិបតីនាយករដ្ឋមន្រ្តី ក៏បានលើកឡើងផងដែរថា ការបង្កើតកម្មវិធីអ្វីមួយពីសាលារៀន ហើយស្នើសុំថវិកាពីឱពុកម្តាយរបស់សិស្សានុសិស្សនោះ … Read More
សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត ថ្លែងថា ឪពុកម្តាយខ្លះកាន់ជើងកូនពេកប្រើហ្វេសបុករិះគន់គ្រូបង្រៀនដោយសារតែប្រដៅកូនខ្លួន
ភ្នំពេញ៖ នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា សម្ដេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត បានលើកឡើងថាពេលបច្ចុប្បន្ននេះមានឳពុកម្ដាយមួយចំនួនតូច ដោយស្រឡាញ់កូនខ្លាំងពេកខ្វះការពិចារណា បែជាប្រើប្រាស់បណ្ដាញសង្គមហ្វេសបុក បន្ទោសគ្រូបង្រៀន គ្រាន់តែគ្រូបង្រៀនដាក់វិន័យដល់កូនសិស្ស ដែលជាកូនរបស់ខ្លួនបានប្រព្រឹត្តខុសវិន័យក្នុងសាលានោះ។ សម្តេចធិបតី នាយករដ្ឋមន្រ្តី បានលើកឡើងថា កាលពីកន្លងទៅនេះសម្តេចបានមើលឃើញតាម បណ្តាញសង្គមហ្វេសបុកមួយដែលបានបង្ហោះរិះគន់លោកគ្រូបង្រៀន គ្រាន់តែលោកគ្រូនោះបានដាក់ ពិន័យកូនរបស់ខ្លួន ដោយសារតែធ្វើខុសវិន័យសាលារៀន។ ការថ្លែងរបស់សម្តេចធិបតីនាយករដ្ឋមន្រ្តីនេះ គឺបានធ្វើឡើងក្នុងឱកាសអញ្ជើញជាអធិបតីភាពពិធីបិទសន្និបាតក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកិឡា នារសៀលថ្ងៃទី២ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៤នេះ។ សម្តេចធិបតី បានបន្ថែមទៀតថា បញ្ហាម្ដាយឳពុកស្រឡាញ់កូនជ្រុលហួស កាន់ជើងកូននេះ … Read More
សម្ដេចធិបតី នាយករដ្ឋមន្ត្រី ជំរុញការអប់រំនៅផ្ទះ និងសាលាឱ្យបានខ្លាំងដើម្បីបញ្ជៀសឥទ្ធិពលពីសង្គម
ភ្នំពេញ៖ នាឱកាសអញ្ជើញជាធិបតីក្នុងពិធីបិទសន្និបាតបូកសរុបការងារ របស់ក្រសួងអប់រំ យុវជននិងកីឡា ថ្លែងនៅវិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យានារសៀលថ្ងៃទី២មេសានេះ សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីបានជំរុញការអប់រំនៅផ្ទះ និងសាលាឱ្យបានខ្លាំងដើម្បីបញ្ជៀសឥទ្ធិពលពីសង្គម។ សម្ដេចបានមានប្រសាសន៍ថា រាជរដ្ឋាភិបាលបានបង្កើតគណៈកម្មាធិការជាតិជំរុញការអនុវត្តវិធានគន្លឹះក្នុងវិស័យអប់រំនិងបានបង្កើតលេខាធិការដ្ឋានមួយដែលដើរតួនាទីជាសេនាធិការរបស់គណៈកម្មាធិការជាតិក្នុងគោលបំណងជួយគាំទ្រលើកកម្ពស់ការអប់រំដែលក្នុងដំណាក់កាលដំបូង ផ្តោតទៅលើសាលាបឋមសិក្សាប្រមាណ៥០និង ផ្តល់នូវការគាំទ្រ និងការចុះជួយជំនាញផ្នែកទន់ ដើម្បីឱ្យនាយកសាលា គ្រូបង្រៀននិងសហគមន៍ចូលរួមនិងការរៀបចំកម្មវិធីក្រៅម៉ោងសិក្សាយ៉ាងហោចណាស់ពីរម៉ោងសិក្សាបន្ថែមក្នុងមួយថ្ងៃ ដើម្បីឲ្យសិស្សបានមករៀននិងទទួលបានការបំប៉ន់មេរៀនបន្ថែមទៅលើការសិក្សាក្នុងម៉ោងផ្លូវការ ការសិក្សាភាសាអង់គ្លេស កុំព្យូទ័រ សកម្មភាពផ្សេងៗទៀតដូចជាការអានជាក្រុម ការអានក្នុងបណ្ណាល័យ ការធ្វើលំហាត់បន្ថែម សកម្មភាពសង្គម ការអប់រំសីលធម៌និងការលេងកីឡាជាដើម។ ក្នុងនីតិកាលទី៧ នៃរដ្ឋសភា រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានចាត់ទុកការអភិវឌ្ឍមូលធនមនុស្សជា អាទិភាព ទី … Read More
ស្បថចូលកាន់តំណែង រដ្ឋាភិបាលថ្មីរបស់ប៉ាឡេស្ទីន ខណៈកំពុងមានសង្គ្រាម នៅតំបន់ហ្គាហ្សា
រ៉ាម៉ាឡា៖ លោក Mohammad Mustafa រដ្ឋាភិបាលថ្មីរបស់ប៉ាឡេស្ទីន ដឹកនាំដោយនាយករដ្ឋមន្ត្រី បានស្បថចូលកាន់តំណែង នៅទីនេះនៅតំបន់វេសបែង កាលពីថ្ងៃអាទិត្យ ស្របពេលដែលកំពុងមាន សង្គ្រាមបង្ហូរឈាមនៅតំបន់ហ្គាហ្សា។ រដ្ឋាភិបាលថ្មីមានផលប័ត្ររដ្ឋមន្ត្រីចំនួន ២៣ រួមទាំងរដ្ឋមន្ត្រីយ៉ាងហោចណាស់ ៦នាក់មកពីតំបន់ហ្គាហ្សាស្រ្ទីប ។ លោក Mustafa ក៏នឹងចូលកាន់តំណែងជា រដ្ឋមន្ត្រីការបរទេសពីអ្នកការទូតជើងចាស់ Riyad Al-Maliki ផងដែរ។ ក្នុងអំឡុងពេលពិធីស្បថ នៅចំពោះមុខប្រធានាធិបតីប៉ាឡេស្ទីនលោក Mahmoud Abbas និងលោក Mustafa បានសន្យាថារដ្ឋាភិបាលថ្មី … Read More
ការកែប្រែរឹតបន្តឹងការនាំចេញបន្ទះឈីប របស់អាមេរិក ចិន ប្រឆាំងដាច់ខាត
ប៉េកាំង៖ សម្តែងការប្រឆាំងយ៉ាងខ្លាំងរបស់ប្រទេសចិន ចំពោះច្បាប់ដែលបានកែសម្រួលចុងក្រោយបង្អស់របស់សហរដ្ឋអាមេរិក ស្តីពីច្បាប់នាំចេញសារធាតុ semiconductor ដោយថាវានឹងរំខានដល់ទីផ្សារ semiconductor ពិភពលោក ក៏ដូចជាកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងសហគ្រាស។ ក្រសួងពាណិជ្ជកម្មចិន បានឲ្យដឹងកាលពីថ្ងៃអាទិត្យថា ការកែប្រែចុងក្រោយបំផុតនៃការត្រួតពិនិត្យការនាំចេញ semiconductor បានកើតឡើងតិចជាង ៦ខែបន្ទាប់ពីសហរដ្ឋអាមេរិកបានណែនាំច្បាប់នេះកាលពីថ្ងៃទី១៧ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៣ ។ ក្រុមហ៊ុនសកល រួមទាំងសហរដ្ឋអាមេរិក ត្រូវការបរិយាកាសធុរកិច្ចដែលមានស្ថិរភាព និងអាចព្យាករណ៍បាន ប៉ុន្តែសហរដ្ឋអាមេរិកបានពង្រីកគំនិតនៃសន្តិសុខជាតិ និងបានកែសម្រួលច្បាប់ដើម្បីរឹតបន្តឹងវិធានការគ្រប់គ្រង ដោយកំណត់ឧបសគ្គបន្ថែមទៀតសម្រាប់កិច្ចសហប្រតិបត្តិការពាណិជ្ជកម្មធម្មតារវាងសហគ្រាសចិន និងអាមេរិក។ វាបានកត់សម្គាល់ឃើញថា ដោយដាក់បន្ទុកការអនុលោមតាមច្បាប់កាន់តែធ្ងន់ និងនាំមកនូវភាពមិនច្បាស់លាស់គួរឱ្យកត់សម្គាល់នៅក្នុងវិស័យ semiconductor … Read More
ទីក្រុងបាងកក កំដៅនឹងកើនដល់ ៤០អង្សារ ស្របតំបន់ភាគខាងជើងនឹងកើនដល់ ៤២អង្សារ
ថៃ៖ នាយកដ្ឋានឧតុនិយម កំពុងព្រមានប្រឆាំងនឹងការធ្វើការងារ ឬសកម្មភាពក្រៅផ្ទះសម្រាប់រយៈពេលបន្ត ស្របការព្យាករណ៍ពីកំដៅខ្លាំង និងប៉ះពាល់ដល់តំបន់មួយចំនួននៃភាគខាងជើង ភាគឦសាន ភាគខាងកើត និងកណ្តាលរបស់ប្រទេស រួមទាំងទីក្រុងបាងកក ចាប់ពីថ្ងៃនេះតទៅ ផងដែរ ។ យោងតាមសារព័ត៌មាន The Nation របស់ថៃ ចេញផ្សាយនៅថ្ងៃទី១ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៤ បានឱ្យដឹងថា ទីក្រុងបាងកកនឹងប្រឈមនឹងសីតុណ្ហភាព ៤០ អង្សាសេ ខណៈតំបន់ភាគខាងជើងទំនងជាកើនដល់ ៤២ អង្សាសេ។ ខ្យល់បក់ពីទិសខាងត្បូង និងអាគ្នេយ៍ បន្តបក់បោកលើភូមិភាគឦសាន … Read More
បទបង្ហាញ ក្រោមប្រធានបទ៖ ទិដ្ឋភាពកម្មសិទ្ធិបញ្ញានៅកម្ពុជា អំពី “ម៉ាក”